У ноћи између 14. и 15. августа 1941. године, уочи католичког празника Велике Госпе, уст,аше су у логорима Слана на острву Пагу и Јадовно на Велебиту извршиле масовну ликвидациjу преосталих логораша.
На Пагу jе на Форнажи поб,иjено наjмање 791, а на Велебиту око 1.500 жртава.
„Згрожене монструозношћу злочина и броjем поб,иjених заточеника, италиjанске окупационе снаге преузеле су од НДХ цивилну и воjну власт на том подручjу и наредиле затварање логора смрти“, каже предсjедник Удружења „Јадовно 1941“ Душан Басташић.
Додатни разлог за забринутост Италиjана био jе масовни устанак Срба у Лици против ус,ташке тираниjе.
„Желећи да униште трагове злочина и поб,иjу остатак заточеника у кратком року, уст,ашки наредбодавци су мотивисали џелате са додатних 100 куна по сату клања. Ноћ уочи католичког празника Велике Госпе, злочинци су у ували Слана на острву Пагу пок,лали преостале заточенике, мушкарце жене и дjецу“, подсjећа Басташић.
Он каже да су уст,ашки злочинци сутрадан уjутро, 15. августа, довршили крвави пир, након чега су се, пиjани и крвавих униформи, прикључили процесиjи коjа се кретала улицама Пага и завршила у католичкоj цркви у центру града.
„Готово у исто вриjеме, ус,таше су у логору Јадовно, на Велебиту, митраљезима стриjељале 1.500 преосталих заточеника и затрпале их у jаме ископане у самом логору“, наводи Басташић.Он додаjе да су италиjански воjни санитарци на мjесту злочина на Пагу ексхумирали и спалили 791, како су забиљежили, „свjеже закопани леш“. Међу овим жртвама било jе 407 мушкараца, 293 жене и 91 диjете. Њихов пепео затрпан jе у пашком камењару.
Данас на острву Пагу, на мjесту некадашњег логора, нема споменика коjи би подсjећао на стравичну судбину наjмање 8.020 људи, недужних жртава – Срба и Јевреjа, поб,иjених у љето 1941. године.
Спомен-плоча у ували Слана, обновљена 2010. године, разбиjена jе након два дана, исту судбину доживила jе 19 дана, након поновног постављања 29. jула 2013. године. Потомци жртава су 2015. године на мjесту некадашњег логора Слана поставили и освештали Часни крст.
На мjесту логора Јадовно у протеклом рату порушено jе спомен-обиљежjе, а тиjела жртава и даље леже неексхумирана. Потомци жртава су 2012. године на мjесту некадашњег логора поставили и освештали Часни крст.